Diecézko.cz2024

Přednášky a workshopy

12:30

V první části odpoledne si můžete vybrat z bohaté nabídky přednášek, několika workshopů nebo sportu.

Fotka hosta Mons. Josef Kajnek k přednášce Vyprávění s otcem biskupem Josefem o životě a povolání.

Vyprávění s otcem biskupem Josefem o životě a povolání

Mons. Josef KajnekBiGy

Jaká byla cesta otce biskupa Josefa k biskupství? Jaký dopad měl na jeho působení tehdejší režim? Na jaká období ze svého života nejraději vzpomíná a jaké možnosti a příležitosti mu přinesl zasvěcený život? Na to a mnohem více Vám otec biskup Josef odpoví při svém povídání. Spousta času určitě zbyde i na dotazy z řad účastníků.

Sleduj na:

Fotka hosta Tomáš Sixta k přednášce LGBTQ+ a křesťanství? Nauka, problémy a otázky, výhledy do budoucna.

LGBTQ+ a křesťanství? Nauka, problémy a otázky, výhledy do budoucna

Tomáš SixtaBiGy

Vztah křesťanství k LGBTQ+ osobám a otázkám spojeným s touto tématikou bývá chápán jako kontroverzní téma. Podíváme se věcně na to, co nám o tomuto tématu říká Bible, křesťanská tradice a nauka, kde se skrývají problémy a jaký by mohl být vývoj církevní nauky v tomto tématu v budoucnosti. Program proběhne formou cca hodinové přednášky a následné diskuse.

Sleduj na:

Fotka hosta Vojtěch Trčka k přednášce Postavili jsme pekárnu a školku ve Rwandě, co bude následovat?.

Postavili jsme pekárnu a školku ve Rwandě, co bude následovat?

Vojtěch TrčkaBiGy

Nechte se vtáhnout mladým dobrodružným cestovatelem do zázračné Afriky, přímo do domů místních obyvatel. Poznáme jejich kulturu, zvyklosti a běžný život. Také nahlédneme pod pokličku projektům, které díky zapojení mladé rodiny přináší v afrických zemích pomoc těm nejpotřebnějším.

Sleduj na:

Fotka hosta Jiří Strach k přednášce Cesta beze strachu.

Cesta beze strachu

Jiří StrachBiGy

Sleduj na:

Fotka hosta Samuel Prívara k přednášce Jak řídit svůj život a nenabourat (a co dělat, když to nevyjde)?.

Jak řídit svůj život a nenabourat (a co dělat, když to nevyjde)?

Samuel PrívaraBiGy

Na nový byt nebo dům si většina lidí bere hypotéku. Je však rozumné brát si spotřební úvěr na lednici, auto nebo dovolenou? A co to má společné s (duchovním) životem? Chceš-li se dozvědět, jak lze žít s Bohem každodenní realitu, jak se s ním dělit o radost i smutek, úspěch i pád, a dělat to navíc zajímavým způsobem, přijď se podívat na workshop o spiritualitě. Naživo si budeš moci vyzkoušet také ignaciánský examen – modlitbu laskavé pozornosti. Už nyní se můžeš podívat na aplikaci na Google Play nebo AppStore.

Sleduj na:

Fotka hosta Kája a Kristýnka Maříkovi k přednášce Pořád spolu chodíme, i se dvěma dětmi!.

Pořád spolu chodíme, i se dvěma dětmi!

Kája a Kristýnka MaříkoviBiGy

Vyžadovalo odvahu začít spolu chodit, bylo potřeba se rozhodnout, abychom se vzali, chtělo to trpělivost, než přišly děti, ale nikdy bychom neměnili. Rádi se podělíme o náš příběh a zodpovíme zvídavé otázky.

Fotka hosta Tomáš Petráček k přednášce Inkvizice, čarodějnice, kolonialismus: černé kapitoly církevních dějin a co s nimi?.

Inkvizice, čarodějnice, kolonialismus: černé kapitoly církevních dějin a co s nimi?

Tomáš PetráčekBiGy

Každé dlouhodobě působící společenství či instituce musí zpracovat i ty části své minulosti, které se nepovedly, poučit se z nich, vyznat vinu. V případě křesťanství je to ještě důležitější vzhledem k vysokým nárokům, které na nás klade naše víra. V přednášce se zamyslíme nad tím, jak se stavět ke komplikovaným dějinách církve, jak se vyrovnat s tím, co dnes mnoho lidí od církve odrazuje a stěžuje identifikaci s ní.

Sleduj na:

Fotka hosta František Tichý k přednášce Přes překážky ke hvězdám – mít sny a odvahu.

Přes překážky ke hvězdám – mít sny a odvahu

František TichýBiGy

Je život skutečně tou nejlepší školou? Jak se v socialismu pracovalo s dětmi době navzdory? A jak vést mladé k hodnotám a hledání sebe sama v digitálním věku? S pedagogem a spisovatelem Františkem Tichým můžete nejen sdílet jeho dobrodružný životní příběh, ale i se nechat povzbudit a inspirovat k vlastní cestě nejen při práci s mladými.

Sleduj na:

Fotka hosta Dominik Polanský a Pavel Langr k přednášce Fotograf – co všechno to obnáší?.Fotka hosta Dominik Polanský a Pavel Langr k přednášce Fotograf – co všechno to obnáší?.

Fotograf – co všechno to obnáší?

Dominik Polanský a Pavel LangrBiGy

Focení, selekce, editace, publikace ... Řekneme si, čeho všeho se při focení vyvarovat nebo jak se nechovat a co nám může při focení pomoci.

Sleduj na:

Fotka hosta Jindra Barabáš k přednášce Jak se žije v semináři?.

Jak se žije v semináři?

Jindra BarabášBiGy

Co je kněžský seminář a jak se v něm žije? Jaký jsou povinnosti a denní řád seminaristy? Není formace pro výchovu budoucích kněží zastaralá? Mnoho odpovědi na své otázky o semináři budete moci hledat spolu s bohoslovcem Jindřichem Barabášem.

Sleduj na:

Fotka hosta Markéta Bartošová a Anežka Havránková k přednášce (K)rok pro Keňu a Namibii, léto pro Bulharsko.Fotka hosta Markéta Bartošová a Anežka Havránková k přednášce (K)rok pro Keňu a Namibii, léto pro Bulharsko.

(K)rok pro Keňu a Namibii, léto pro Bulharsko

Markéta Bartošová a Anežka HavránkováBiGy

První část povídání bude věnována dobrovolné službě v Keni a Namibii, kde Markéta mohla strávit dohromady rok svého života. Žila v salesiánské komunitě a učila v mateřské a základní škole, odpoledne se věnovala chlapcům z internátu a o prázdninách dětem v oratoři. Byl to malý/velký krok v životě, který proměnil její srdce i srdce jí svěřených dětí. Druhá část vyprávění přiblíží Anežčinu letní dobrovolnickou službu v Bulharsku.

Sleduj na:

Fotka hosta Verča Halounková k přednášce Tvořivé dílny.

Tvořivé dílny

Verča HalounkováBiGy

Také si užíváš ty chvíle, kdy jsi ve světě tvoření a můžeš dát volnost své fantazii a kreativnímu přetlaku? Já teda moc a řesně na takový společný čas tě zvu. Vše potřebné bude zajištěno. Těším se na tebe!

Fotka hosta Jan Chadima k přednášce Sportovní workshop.

Sportovní workshop

Jan ChadimaOrlovna

Chceš se po dopoledním sezení ve filharmonii trochu protáhnout a zasportovat si? Přesně pro tebe je určený tenhle workshop, kde si budeš moci vybrat ze dvou skupinových sportů a prostřednictvím hry se seznamovat novými lidmi. Na výběr bude z venkovního fotbalu (jen za dobrého počasí) a vnitřního volejbalu. Vem si proto s sebou vhodné oblečení podle počasí a do haly čistou sálovou obuv. Šatna bude k dispozici na BiGy.